Nie tylko dla szczeniaczków!
Zdarza się, że swoją pierwszą wizytę u groomera mają również już całkiem dorosłe psy.
Poniżej przestawiamy krótki poradnik, dzięki któremu Twój piesek będzie zrelaksowany podczas wizyty w naszym salonie – a już na pewno nie będzie zdziwiony tym, co się dzieje.
Nie chcesz rzucać psiny na głęboką wodę. Lepiej przygotować go do wizyty u groomera. Najlepiej róbić to na jego terenie, czyli w Waszym wspólnym domu. Tymi ćwiczeniami sprawisz, że te same czynności u groomera będą dużo mniej stresujące, ponieważ nie będą już mu obce.
- Czesanie:
być może dla niektórych ten punkt jest oczywisty, ale doświadczenie pokazuje, że nie do końca.
Przyzwyczajaj psa do dotyku i czesania sierści. Należy pamiętać, aby czesać całego pieska: również po ogonku, łapkach, paszkach i brzuszku - Zatrzymanie:
delikatnie przytrzymaj pieska, tak aby unieruchomić go na krótką chwile – z czasem wydłużaj te chwile;) Za wykonane zadanie należy się smakołyk. - Stanie na stole lub innym podwyższeniu:
stawiamy psa na stolik i nagradzamy smakołykiem w momencie, kiedy będzie spokojnie stać. - Wanna:
wstaw pieska do pustej wanny i nagrodź go za spokojne stanie. - Suszarka:
w pierwszej kolejności zapoznaj psa z samym urządzeniem – pokaż, że to nic strasznego, daj mu to powąchać. Początkowo włącz suszarkę w dużej odległości od psa i nagradzaj smakołykami jego spokojne zachowanie. Stopniowo zmniejszaj odległość suszarki od psa i pomalutku zaczynaj kierować suszarkę w stronę psa-najlepiej na tylne części ciała. Należy pamiętać, aby podmuch nie był za gorący. - Łapki i uszka:
dotykaj łapek pieska, masuj i głaszcz opuszki oraz przestrzeń między palcami. To samo z uszkami. Nagradzaj, kiedy piesek jest spokojny. Można to robić nawet podczas wspólnego oglądania telewizji, a dzięki temu piesek nie będzie bał się obcinania pazurków oraz strzyżenia. - Oczy:
delikatnie przytrzymaj głowa psa, w pierwszej kolejności przemyj mu oczka suchym wacikiem i nagrodź jeżeli jest spokojny. Następnie przemyj oczy wacikiem nasączonym wodą przegotowaną lub solą fizjologiczną. - Dotyk obcej osoby:
w miarę możliwości pozwalaj, aby obce osoby dotykały Twojego psa. Jeżeli przy głaskaniu pies będzie czuł się zrelaksowany możesz pozwolić tej osobie na wykonanie powyższych ćwiczeń.
Pamiętaj, że podczas ćwiczeń najważniejszy jest spokój i nagradzanie psa smakołykami. Jeżeli czujesz, że pies jest zmęczony lub wystraszony albo Ty tracisz cierpliwość – odpuść i spróbuj wrócić do ćwiczeń za jakiś czas.